Monday, July 15, 2024
Farmer's Union Insurance
605 Sports
South Dakota Cross Country and Track and Field Coaches Association releases 2024 coaches of the year
Jul 3, 2024
 

The South Dakota Cross Country and Track and Field Coaches Association has released its coaches of the year for 2024. 

AREA 1 – Class “B” Track & Field Coach of the Year

Head Coach – Chad Spicer - Faulkton Area

Assistant Coach – Jessica Larson – Potter County

AREA 1 – Class “A” Coach of the Year

Head Coach – Eric Townsend - Milbank

Assistant Coach – Mark Stone – Aberdeen Roncalli

AREA 1 - JH/MS Assistant Coach – NONE

AREA 2 – Class “B” Track & Field Coach of the Year

Head Coach – Ross Flemmer – Dells St. Mary

Assistant Coach – Katlyn Menzie – Colman-Egan

AREA 2 – Class “A” Track & Field Coach of the Year

Head Coach – Brian Voss – West Central

Assistant Coach – Curtis Meendering – Canton

“AA” East Area – Track & Field Coach of the Year

Head Coach – Jim Jarovski – Sioux Falls Lincoln - Boys

Assistant Coach – Mike Putnam – Brandon Valley - Boys

Head Coach – Troy Sturgeon – Brandon Valley – Girls

Assistant Coach – Tony Thoreson – Brandon Valley – Girls

AREA 2 - “AA” - JH/MS Assistant Coach – Matt Christensen-Brandon Valley


AREA 3 Class “B” Track and Field Coach of the Year

Head Coach – Kurt Stukel – Gregory

Assistant Coach – Tyler Novak – Viborg/Hurley

AREA 3 – Class “A” – Track & Field Coach of the Year

Head Coach – Matt Maxon – Platte /Geddes

Assistant Coach – Holly Evans – Chamberlain

AREA 3 – JH/MS Assistant Coach – Terice Ketelhut -Miller

AREA 4 - Class “B” - Track & Field Coach of the Year

Head Coach – Ralph Kroetch – Phillip

Assistant Coach – Sierra Kraft - Timber Lake

AREA 4 - “B” - JH/MS Assistant Coach – Mike Keiffer- Lyman

Area 4 - Class “A” - Track & Field Coach of the Year

Head Coach – Karen Karim – Custer

Assistant Coach – Tayton Vincent - Custer

AREA 4 - “A” - JH/MS Assistant Coach – Brady Chase - Hill City

“AA” West Area – Track & Field Coach of the Year

Head Coach – Paul Hendry – Rapid City Stevens – Boys

Assistant Coach – Katie Anderson - Aberdeen Central - Boys

Head Coach – Aaron Nida – Spearfish - Girls

Assistant Coach – Andy VanDeest - Spearfish – Girls

AREA 4 - “AA” - JH/MS Assistant Coach – NONE